Курс хімії 8 класу є логічним продовженням курсу 7 класу. Ви дізнаєтесь про те, що у світі елементів і їхніх сполук існує певний порядок, що довів Д. І. Менделєєв понад 150 років тому, відкривши періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів. Ви ознайомитесь із сучасними уявленнями про будову атома і сучасним формулюванням періодичного закону.
Ви вже знаєте, що існує багато різних речовин, а частинок, з яких вони складаються, всього три (атоми, молекули, йони). У 8 класі ви дізнаєтесь, як утворюються ці частинки, як вони сполучаються в речовинах і як впливає будова речовини на її властивості.
Ви ознайомитеся з основними класами неорганічних сполук, дізнаєтеся, за якими ознаками речовини об'єднують в певні групи, як із одного класу сполук можна отримати інший, навчитеся проводити розрахунки за рівняннями хімічних реакцій.
Програма
Тема 3. Хімічний зв'язок і будова речовини
- Йони. Йонний зв'язок, його утворення.
- Кристалічні ґратки. Атомні, молекулярні та йонні кристали. Залежність фізичних властивостей речовин від типів кристалічних ґраток.
Тема 3. Кількість речовини, розрахунки за хімічними формулами
- Кількість речовини. Моль – одиниця кількості речовини. Число Авогадро.
- Обчислення числа частинок (атомів, молекул, йонів) у певній кількості речовини.
- Молярна маса. Обчислення числа частинок (атомів, молекул, йонів) у певній масі речовини.
- Закон Авогадро. Молярний об'єм газів. Обчислення об'єму газу за нормальних умов.
- Відносна густина газів. Розв’язування задач на обчислення відносної густини газів.
- Класифікація неорганічних сполук, їхній склад і номенклатура.
Тема 4. Основні класи неорганічних сполук
- Фізичні властивості оксидів. Хімічні властивості основних і кислотних оксидів
- Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів. Реакції обміну. Заходи безпеки під час роботи з лугами
- Хімічні властивості нерозчинних основ
- Фізичні та хімічні властивості кислот (дія на індикатори, взаємодія з металами). Ряд активності металів. Реакції заміщення. Заходи безпеки під час роботи з кислотами
- Хімічні властивості кислот (взаємодія з основними оксидами, основами, солями)
- Розрахунки мас і кількостей речовини реагентів та продуктів реакцій за хімічними рівняннями
- Амфотерні сполуки (оксиди, гідроксиди). Хімічні властивості амфотерних оксидів
- Хімічні властивості амфотерних гідроксидів (сполук цинку й алюмінію)
- Розрахунки об’ємів газів (реагентів і продуктів реакцій) за хімічними рівняннями
- Фізичні та хімічні властивості середніх солей
Автори курсу
Анна Арінархова
Учителька хімії Києво-Печерського ліцею №171 «Лідер» та Науково-дослідницької школи «Базис». Її учні ставали переможцями II та III етапів Всеукраїнських олімпіад з хімії. Куратор гуртка «Олімпіадна хімія» та секції хімії у Науковому клубі школи «Базис». Зі шкільних років вважала, що хімія - це не лише яскраві видовища, а і надзвичайно логічна, закономірна, витончена наука. Саме тому і стала викладати цей предмет - щоб діти відкривали для себе дивовижний світ хімічних перетворень та захопливих законів природи.
Світлана Новікова
Учителька хімії вищої категорії, учитель-методист. Має досвід підготовки переможців і призерів заключних етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії і конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Викладала хімію в профільних класах, її учні отримують хімічну освіту, здобувають наукові ступені, працюють як в Україні, так і поза її межами. Впевнена, що хімія – це цікаво і зовсім не складно, цей предмет можна зрозуміти і в нього можна закохатися.