linkedin behance facebook instagram odnoklassniki twitter vimeo vk youtube logo-edx Facebook Instagram Telegram Viber Facebook
Перейти до головного вмісту

Українська література. 8 клас

UIED

Програма

 

Вступ

1. Художня література як одна з форм духовної діяльності людини. Функції художньої літератури. Багатозначність художнього образу. Різновиди образів. Аналіз художнього твору.

 

Усна народна творчість

2. Пісні про звитяжну боротьбу козаків з турецько-татарськими нападниками. «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко».

3. Пісні про боротьбу проти соціального та національного гніту: «Ой, Морозе, Морозенку», «Максим козак Залізняк», «Чи не той то Хміль», «За Сибіром сонце сходить».

4. Маруся Чурай – легендарна поетеса з Полтави. Трагічна історія її життя. «Засвіт встали козаченьки».

5. Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи. «Віють вітри, віють буйні», «Ой не ходи, Грицю…».

6. Героїчний епос українського народу. Різновиди дум. Кобзарі та лірники – виконавці народних дум. Сучасні виконавці.

7. Дума «Маруся Богуславка».

 

Світ української поезії

8. Тарас Шевченко. Життєпис поета (участь у Кирило-Мефодіївському братстві, арешт, перебування в казематі, заслання).

9. Роздуми автора про власну долю, долю України, плинність, скороминущість життя людини на землі, про її долю. «Думи мої, думи мої...» (1847).

10. Фольклорні мотиви поезії «Ой три шляхи широкії».

11. Тарас Шевченко «Мені однаково, чи буду», усвідомлення власної місії поета.

12. Леся Українка. Життя поетеси, її мужність і силу духу.

13. Леся Українка. Життя поетеси, її мужність і силу духу. Потужне ліричне начало, романтичність, волелюбність, оптимізм, мрія і дійсність як провідні мотиви. Тема гармонійного єднання людини з природою в поезії «Давня весна».

14. Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати...» – зразок ліричної мініатюри.

15. Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми й мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності (ліро-епічна поема Лесі Українки «Давня казка»).

16. Леся Українка. «Давня казка». Проблеми і мотиви. Порівняння образів Поета і Бертольда.

17. Володимир Сосюра. Патріотичні, інтимні, пейзажні мотиви його творів. «Любіть Україну!». Любов до Батьківщини як важливий складник життя людини.

18. Володимир Сосюра. «Васильки» — зразок інтимної лірики. Щирість ліричного самовираження в поезії «Осінь» («Облітають квіти, обриває вітер…»).

19. Володимир Підпалий. «…Бачиш: між трав зелених…». Ідея гуманізму, людяності, бережливого ставлення до природи. Багатозначність і змістова глибина художніх образів («Зимовий етюд»).

20. Василь Голобородько. Самобутня постать поета в українській літературі. Наскрізний патріотизм, філософічність, фольклорна основа його поезій, народознавчі аспекти. «З дитинства: дощ» («Я уплетений…»), «Наша мова», «Теплі слова». Оригінальність і простота висловлення глибоких почуттів, важливих думок.

21. Розмаїття сучасної лірики. Василь Герасим’юк. «Чоловічий танець».

22. Іван Малкович «З янголом на плечі», «З нічних молитов».

23. Анатолій Мойсієнко. «Жовтень жовті жолуді» як зразок філософії природи – єдність із людиною.

24. Ігор Павлюк. «Дівчинка» «Вертатись пізно», «Асоціації».

25. Галина Кирпа. «Мій ангел такий маленький…», «Коли до вас темної ночі…».

 

Національна драма

26. І. Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга XIX ст. Театр «корифеїв».

27. І. Карпенко-Карий. Трагікомедія «Сто тисяч».

28. Іван Карпенко-Карий. Трагікомедія «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Засоби сатиричного змалювання.

29. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Характеристика дійових осіб твору.

 

З української прози

30. Михайло Коцюбинський. Коротко про письменника.

31. Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Пригодницький, романтичний сюжет повісті. Вічний тип шукача правди.

32. Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливостей її здобуття. Втеча Остапа й Соломії з кріпацької неволі – протест проти будь-якого насильства над людиною.

33. Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі. Його непереможна сила, що рухає вчинками, поведінкою, вибором героїв.

34. Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Час і вічність у повісті, символічні образи.

35. Олександр Довженко. Видатний український кінорежисер і письменник.

36. Олександр Довженко. Його оповідання про один із періодів Другої світової війни.

37. Олександр Довженко. «Ніч перед боєм» – твір про героїзм, самовідданість, патріотичні почуття українців. Образи діда Платона і діда Савки. Їхній моральний урок для солдатів.

38. Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Повість про школу й проблеми дорослішання, про роль батьків у вихованні дітей та їхньому дозвіллі.

39. Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». «Максимальне навантаження» як вияв моральності та відповідальності в житті. Проблема особистості в сучасному світі. Особливості композиції твору.

40. Володимир Дрозд. «Білий кінь Шептало». Проблема свободи і неволі, особистості й натовпу, дійсності та мрії, людини в суспільстві, її знеособлення.

41. Володимир Дрозд. «Білий кінь Шептало». Алегоричність образу коня Шептала. Уміння зберегти власну індивідуальність у сучасному світі.

42. Юрій Винничук. «Місце для дракона» — повість-казка про сучасний світ, у якому й досі живуть «драконячі закони». Парадокс: дракон Грицько – поет і християнин.

43. Юрій Винничук. «Місце для дракона». Підтекст твору, алегоричність образів дракона Грицька, Пустельника та князя. Проблематика твору: роздуми про добро і зло, вірність і зраду, доцільність самопожертви.

 

Український гумор

44. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя і пригоди школярів: дружбу і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення.

45. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Дитячі проблеми в дорослому житті, передані засобами гумору.

46. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Характеристика образів Вітька Горобця, Федька Котигорошка, Галі Козачок.

47. Література рідного краю.

48. Позакласне читання.

49. Розвиток мовлення.

50. Підсумковий урок.

Зареєструватися на курс